5 knih, které mě nejvíce ovlivnily

bohaty tata - osobni rozvojRobert Kiyosaki – Bohatý táta, chudý táta

Když jsem v 15 letech dostal tuto knihu, tak pro mě znamenala asi nejzásadnější obrat v životě. Místo studia strojařiny jsem se rozhodl úplně změnit obor a začít se více věnovat obchodu, investicím a financím.

Tato kniha by měla být základem každé knihovny a měla by být povinnou literaturou na základních školách. Autor v knize na svém vlastním životě popisuje principy, díky kterým má každý možnost získat kontrolu nad svými financemi.

Dozvíte se, proč je důležité hlídat si svoje příjmy, výdaje nebo Váš majetek a závazky. Jak vypadá tok peněz u bohatého člověka a jak vypadá u běžného občana střední třídy.

Kniha dává také celkem dobrý základní návod na to, jak si postupně vybudovat majetek, který Vám postupně bude přinášet další pasivní příjem, ze kterého budete moci následně žít svůj život podle sebe a utéct tak z tzv. krysího závodu.

Cash-flow kvadrant - osobní financeRobert Kiyosaki – Cashflow kvadrant

Tato kniha přirozeně navazuje na tu předchozí a rozvádí její myšlenky. Představuje koncept 4 kvadrantů, ze kterých lidé generují příjem:

  • Zaměstnanci
  • Živnostníci
  • Podnikatelé
  • Investoři

V knize se dozvíte, jak jednotlivé skupiny lidí přemýšlí, co je motivuje, a co je na jejich kvadrantu dobré, co špatné a také, jak se z levé strany kvadrantu (kde využíváte pouze svůj čas pro generování příjmu) můžete dostat na pravou stranu kvadrantu a stát se tak podnikatelem (který využívá čas dalších lidí pro dosáhnutí svých cílů) a nebo investorem (který využívá svých prostředků pro generování dalších příjmů).

osobní rozvoj podnikání MLMRobert Kiyosaki – Škola byznysu

Toto je poslední kniha od Roberta, která mě nějak více ovlivnila, jelikož v ostatních už v podstatě jen stále dokola přepisuje to co již napsal v těchto 3 knihách. Předchozí 2 knihy byly spíše o nějakém způsobu uvažování, který je třeba získat, pokud chce člověk vyhrát nad svými penězi. Tato kniha mi poskytla už mnohem praktičtější nasměrování, a to na Multi-level Marketing.

Po přečtení této knihy jsem začal okamžitě hledat MLM společnosti, se kterými bych mohl spolupracovat a rozvíjet u nich svůj byznys, tak abych se co nejdříve dostal k pasivnímu příjmu a stal se Mkem (podnikatelem) z CashFlow kvadrantu.

Vzhledem k tomu, že mi v té době nebylo ještě 18, tak jsem měl jedinou volbu a to Oriflame. V téhle úžasné společnosti jsem vydržel skoro 7 let, podařilo se mi vybudovat tým skoro 200 poradců (kolem 100 jich bylo pravidelně aktivních), a naše roční obraty se počítaly na jednotky milionů Kč. A to celé jsem vybudoval zhruba během 2 prvních let a následně jsem si užíval „pasivního“ příjmu ze skupiny. V podstatě této knížce vděčím za to, že mě naučila vést lidi, prodat sám sebe a svoje schopnosti, protože bez ní bych asi s MLM nezačal. Pak ale přišla chvíle, kdy jsem se chtěl více soustředit na oblast investic.

inteligentni investor investiceBenjamin Graham – Inteligentní investor

Ben Graham byl učitelem samotného Warrena Buffeta a ke mě se jeho kniha dostala až po splasknutí realitní bubliny někdy v roce 2009, což byla opět příhodná doba na to, abych se poučil ze svých investičních chyb a šel dále s lepší strategií.

Rozhodně se nejedná o jednoduché čtení – vyžaduje hodně soustředění, ale investorovi tato kniha přinese obrovský nadhled umocněný několika dekádami tržního vývoje, který mapuje. A v případě, že jste opatrný investor, tak získáte relativně snadný a robustní návod na to, jak řídit své portfolio.

Pokud nepatříte mezi opatrné investory, a rádi do portfolia častěji zasahujete, tak se dozvíte také několik pravidel, jak své portfolio postavit, ale a to hlavně, dozvíte se, jak vybrat správné podhodnocené společnosti na burze, které údaje by pro Vás měly být podstatné v rozvahách a výkazech společností a vůbec jak se ve výkazech zorientovat.

Knížku bych osobně doporučil jako povinnou četbu pro všechny finanční poradce, kteří chtějí mít co dočinění s investicemi a chtějí spravovat prostředky svých klientů. Těmto poradcům poskytne knížka ucelený robustní systém, jak klientům prodávat reálná čísla a reálné příležitosti, spíše než marketingové slogany a hezky naleštěné příběhy a pohádky, které se kolem daného fondu točí.

soustredeni minimalismus osobni rozvojLeo Babuta – Soustředění

Tady se přiznám, že to asi nebyla jen tato kniha, ale i blog autora, který píše o minimalismu, zjednodušování věcí atd., což ve výsledku vede ke spokojenějšímu životu, lepší kondici, více penězům a lepšímu soustředění na projekty.

Focus (Soustředění) je kniha pro každého, kdo má pocit, že v práci nic nestíhá, je toho na něj moc a život mu utíká pekelným tempem pod rukama. V knížce najdete několik jednoduchých návodů, které Vám pomohou zpomalit, dát si vše do pořádku a začít dotahovat více projektů do konce.

Celá síla této knížky je v její jednoduchosti – nástroje a návyky, které si osvojíte jsou tak jednoduché, že je zvládne praktikovat skoro každý. A některé metody Lea Vás pravděpodobně dost překvapí svou účinností.

Svým pojetím a konceptem se minimalismus, tak jak o něm Leo píše ,skvěle doplňuje právě s učením Roberta Kiyosakiho a jeho tvorbou pasivního příjmu.