Dividendy – ano či ne?

dividendyDividendy a dividendové investování se v současné době těší velké popularitě, nicméně, ne všechny jeho formy jsou vhodné pro každého. Pojďme si to tedy vzít tak nějak od začátku…

Proč bych se měl o dividendy vůbec zajímat?

Dividendy jsou výrazným stabilizačním faktorem portfolia – ve špatných časech, kdy trhy klesají, ekonomice se nedaří atd. by běžný investor, který investuje do společností nevyplácejících dividendu, pravděpodobně utrpěl výrazné poklesy hodnoty svého portfolia. Pokud by navíc chtěl z portfolia část prostředků vybrat (např. jako rentu), tak by velice pravděpodobně prodal část portfolia v době, kdy se to nejméně hodí a zbytek jeho portfolia by potřeboval zase o nějaké to procento výnosu navíc, aby se dostal na původní hodnotu.

Oproti tomu člověk, který investuje do stabilních firem, které mají dlouhou historii výplaty dividendy (pro americké akcie existuje skvělý web, kde najdete detailní info o dividendách), která může být vyplácena již několik desítek let dozadu a v posledních pár desítkách let se ještě navíc zvedá, bude mít pravděpodobně klidnější spaní. Jeho investice se v reálu nepropadne o tolik, protože velké společnosti vyplácející dividendu zpravidla nepadají dolů tolik, jako ty menší, které ji nevyplácí. Toto je krásně vidět na ukazateli beta (který ukazuje jak moc se daná akcie pohybuje v porovnání s celým trhem). A jako bonus mi dividendy přijdou na účet, takže nejenom, že je má investice stabilnější, ale jako bonus nemusím řešit prodej části svého portfolia kvůli zajištění renty.

Pasivní příjem – v knížce Bohatý táta, chudý táta se mluví o tom, že bohatí bohatnou, protože si vytvořili svůj pasivní příjem a ten dále budují. Tuto ideu Vám bude do hlavy vtloukat i každý člověk, který pracuje v Multi-level marketingu… Pasivní příjem, na který nemusíte pracovat a umožní Vám věnovat se věcem, které máte rádi, je skvělý koncept. Nicméně je trochu složitější se k němu opravdu propracovat, jelikož každý Vám doporučí mít ho z více zdrojů tak, aby Vám nevyschl.

Akcie, nebo lépe řečeno dividendové investice Vám toto dokáží celkem snadno zajistit tím, že si prostě koupíte podíl v několika společnostech. A kdyby se náhodou na trhu přestalo dařit výrobci hamburgerů, tak se pravděpodobně bude dál dobře dařit zavedené velké bance atd. Takže dobře diverzifikované portfolio několika dividendových titulů a nebo dividendový fond může zajistit zajímavou možnost pasivního příjmu, který jen tak nevyschne.

Jaké mám tedy možnosti co se týče dividendového investování?

  • Samostatné akcie
  • Podílový fond vyplácející dividendy
  • Podílový fond reinvestující dividendy

Pokud jste již zkušený investor (který má k dispozici jednorázově určitý obnos), tak by možná stálo za úvahu alespoň část portfolia dát do konkrétních akcií. Nicméně tato kategorie kromě možnosti vydělat o něco více nabízí i největší možnost blbé trefy – tzn. že konkrétní akcii špatně vyberete a celou investici to zmaří.

Další možností pro českého investora jsou fondy, které vyplácejí dividendu. Bohužel takovýchto fondů je v ČR relativně málo a nabízí je v podstatě jen Pioneer +, je zde několik fondů, které patří mezi fondy kvalifikovaných investorů (takže jsou uzavřeny běžným klientům).

Nejrozšířenější je v ČR poslední skupina fondů – tzn. ty, které investují do dividendových akcií, ale dividendy nevyplácejí svých podílníkům. Za tyto dividendy, potom dále nakupují další a další podíly v jednotlivých firmách. Na tomto principu fungují například některé fondy NN, Fidelity nebo Generali.

No jo, ale která varianta je pro mě?

I když se může zdát, že poslední varianta fondů je tak trochu postavená na hlavu, tak je zároveň nejvhodnější pro největší část investorů. A to z jednoho velkého důvodu a to jsou daně – pokud jste mladí a potřebujete teprve akumulovat kapitál, tak je pro Vás nejzásadnější maximalizace výnosu (a minimalizace poklesu samozřejmě 🙂 ). Nicméně, dividendy podléhají srážkové 15% dani, takže výplata dividendy na účet znamená, že dostanete o něco málo méně.

Pojďme si to dát do čísel – Pokud budu investovat 1000 Kč měsíčně na 30 let do dividendového fondu s (dividendovým) výnosem 5%. Pro zjednodušení budeme počítat s tím, že vyplacené dividendy budeme dále investovat i v případě fondu, který je vyplácí.

  • Varianta, která dividendu reinvestuje – na konci budete mít cca 832 000 Kč
  • Varianta, která dividendu vyplácí – na konci bude mít cca 725 000 Kč

Rozdíl je za 30 let celkem markantních 107 000 Kč, což je skoro o 15% více, když budeme dividendy rovnou reinvestovat.

V reálu narazíme i na další problém – fondy, které vyplácejí dividendu nejsou k dispozici pro pravidelné investování. Takže pokud jste mladí, svůj majetek teprve budujete, tak je volba jasná!

Pro koho jsou tedy určeny dividendové fondy nebo akcie, které vyplácí dividendu? Fondy vyplácející dividendu jsou nejvhodnější pro investory, kteří už jsou starší a jejich hlavním požadavkem je mít z investice stabilní příjem, který jim bude hradit náklady na jejich život, a nezáleží jim tolik na tom, zda daný rok mají na investičním účtu o pár stovek více či méně.

Pro tyto klienty jsou dividendové fondy vhodné jako zdroj pasivního příjmu také proto, že se k nim nepojí sociální a zdravotní pojištění jako s klasickým živnostenským podnikáním, takže jediná zátěž je oněch 15% srážkové daně.

Jak to tedy celé shrnout?

Dividendové investování je skvělý koncept, který Vám může přinést stabilnější hodnotu portfolia i zisky, možnost zajistit si pasivní příjem z několika na sobě zcela nezávislých zdrojů atd.

Je třeba si jen určit, jakou formu chci zvolit.

Pokud jsem mladý člověk a nejde mi o příjem, ale o budování majetku, pak je pro mě nejvhodnější zvolit fond zaměřený na dividendy, ale který je reinvestuje.

V případě, že mám k dispozici větší jednorázový obnos a už mým cílem není majetek budovat, ale spíše ho udržovat a čerpat z něj rentu, pak je pro mě výhodnější zvolit fond, který dividendu vyplácí. Případně za část portfolia nakoupit konkrétní dividendové akcie.

 CHCI SI ZAJISTIT PASIVNÍ PŘÍJEM ZE SVÝCH INVESTIC!

3 komentáře u “Dividendy – ano či ne?

Komentáře jsou uzavřeny.