Proč nevymýšlet kraviny… aneb jednotlivé dluhopisy v portfoliu

Korporátní dluhopisyTěžko říct, čím to je… jestli vysokými provizemi nebo tím, že běžní čeští „investoři“ háží všechny dluhopisy do stejného bezpečného pytle… ale v poslední době se čím dál více setkávám s tím, že poradci chtějí klientům dát do portfolia jednotlivé korporátní dluhopisy. A často jsou schopní do nich převést i peníze z relativně bezpečných produktů typu stavebního spoření a podobně!

Přijde mi to jako holé šílenství… S korporátními dluhopisy se na trhu posledních pár let roztrhl pytel! Kdejaká rybárna si dnes může vydat dluhopisy na vybudování nového rybníku, firmy, které ještě před pár lety nebyly na světě, si dnes půjčují miliardy na projekty, které by jim měly vydělat miliardové zisky… A klienti tyto dluhopisy kupují v milionových objemech, protože jde přece o dluhopis a navíc nese třeba i 8% p.a.!

Proč jsou jednotlivé dluhopisy holá šílenost?

Řěkněme si to na rovinu – většina klientů nemá dostatečně velké portfolio na to, aby si mohli koupit jednotlivé dluhopisy v rozumném objemu a stále mít rozumně diverzifikované portfolio. J&T banka pouští do jednotlivých dluhopisů až klienty premium bankingu (3 mil.+ CZK aktiv u banky), což mě osobně přijde jako rozumná hranice, kde lze riziko rozložit i mezi více dluhopisů.

Další věcí, kterou je třeba si uvědomit je, že není dluhopis jako dluhopis… Rozhodně se nevyplatí zaměňovat relativně bezrizikový státní dluhopis za ten korporátní, kde (pokud nemám portfolio dostatečně diverzifikované) nesu výrazné jedinečné riziko a finanční problémy 1 konkrétní společnosti by pro mé portfolio mohly znamenat výrazné problémy!

Většina těchto dluhopisů je nabízena v režimu neveřejné nabídky – co to znamená? V podstatě se od investorů očekává, že mají dostatečné znalosti a informace o firmě, tak aby byli schopní porozumět jejím finančním výkazům, rozumí emisním podmínkám, jsou schopní zhodnotit rizika spojená s podnikáním vydavatele dluhopisu atd. Když už – tak nakupujte alespoň dluhopisy, které jsou v režimu veřejné nabídky (mají schválený prospekt od ČNB – zde se dozvíte informace o firmě, její finanční stabilitě, o tom, zda někdo a také jak ručí za daný dluhopis, zda je možné ho někde a nějak prodat (jinak než sousedovi), a především zde investor najde všechna rizika, které jsou s daným dluhopisem spojena). Takovéto dluhopisy klientovi nabídnou alespoň základní přehled, který někdo z dozorujícího orgánu zkontroloval tak, aby tam bylo opravdu uvedeno všechno, jelikož bez prospektu jsou vše v podstatě jen marketingové materiály… a o těch platí – slibem nezarmoutíš!

Pokud budete potřebovat peníze, tak se k nim také nemusím vůbec dostat! Jen málo dluhopisů, které jsou v současné době tlačeny veřejnosti, je obchodováno na nějakém regulovaném trhu (alespoň na BCPP nebo na burze ve Vídni)… Co to může mít za následky? Bez trhu, na kterém by byl vždy někdo ochotný nakoupit a prodat větší množství dluhopisů, se může jednoduše stát, že když budete náhodou potřebovat nutně peníze, tak si kupujícího budete muset sehnat sami (např. ukecáte souseda, že mu prodáte dluhopisy se slevou?). Nedej bože, pokud se s firmou bude dít něco špatného… máte komu prodat? Ne? V tom případě se s tím svezete až do konkurzu!… 

Ty lepší firmy Vám alespoň nabídnou možnost po čase od Vás odkoupit dluhopis zpět, pokud budete potřebovat. Což má opět několik ale – buď ho od Vás vykoupí za reálnou hodnotu, ale musíte to předem oznámit a výkup se děje jen v předem daných okamžicích (jinak Vám opět zůstává jen soused) a nebo to vykoupí kdykoliv, ale s výraznou slevou oproti tržní hodnotě a vy tak můžete velice rychle přijít o výnos, který Vám do té doby dluhopis poskytoval…

Co tedy s těmito dluhopisy?

Já a mí klienti je budeme z vesela odmítat, jelikož pro nás představují riziko, které nejsme schopni nijak zhodnotit, kvantifikovat. S takovými vyhlídkami dáme přednost např. fondu J&T Bond nebo J&T Money, které nabízí portfolio lokáních korporátních dluhopisů, se zajímavým výnosem.. ale dostatečně diverzifikované na to, aby klienti neměli problém v případě, že konkrétní společnost v portfoliu nedostojí svým závazkům.

Ty 2-3 procenta obětované z výkonu se nám násobně vrátí v klidném spánku.

Jedny z mála dluhopisů, které stojí za zmínku jsou dluhopisy v nabídce J&T banky a nebo třeba Thomas Lloyd – všechny jsou k dispozici v režimu veřejné nabídky (máte možnost zhodnotit rizika dané firmy díky prospektu). Nicméně, pokud klient již nemá zainvestovanou drtivou většinu portfolia v rozumném portfoliu, a nemá rizikový profil dynamický a vyšší, tak nás i tyto dluhopisy nadále nechávají klidnými.

Upozornění – zmínění investičních nástrojů v tomto článku není investičním doporučením a za případné investice v konkrétních případech neručím!

CHCI SESTAVIT ROZUMNÉ INVESTIČNÍ PORTFOLIO!