Investice nejsou jen o důchodu

Investice pro vzděláníSice Vám to budu tvrdit já a i mnoho dalších poradců – investice jsou hlavně o zajištění se na stáří. Ale kromě toho se najde i hodně dalších důvodů proč byste měli investovat! Tyto důvodu ale nemají nic společného s důchodem a penzí.

Ve skutečnosti je to dost otravné a nudné investovat na penzi, jelikož pro spoustu lidí je to něco nehmatatelného. Něco, co si jen těžko dokáží představit a je to pro ně daleko. Čímž nechci nijak snižovat důležitost investování a zabezpečení se na důchod!

Pojďme se dnes ale podívat na další důvody, proč byste měli začít, pokud již neinvestujete!

Děti…

Kdo by si nepřál, aby jeho děti měli kvalitní vzdělání? Ano i to něco stojí. Tím pádem i Vy budete někdy v budoucnu stát před rozhodnutím, zda dáte dítě do veřejné nebo soukromé školky/školy. Případně, pokud dítě nebude ve škole spokojené a bude chtít přejít jinam… Bude potřebovat nějakou speciální formu výuky… vždy se dostanete do situace, kdy to bude o penězích a je lepší na to být připraven a pak ty peníze neplatit, než nebýt připraven a muset ty peníze zaplatit.

Nicméně do toho můžete jít i hlouběji – Pokud dítěti opravdu nevyhovuje škola (z jakéhokoliv důvodu), máte i možnost vzdělávat dítě sami doma. Otázkou je, zda máte dost prostředků na to, abyste nemuseli chodit do práce a měli čas s dítětem probrat vše potřebné?!

Když bych měl tento bod shrnout, tak je to o svobodě, kdy budete schopní dítěti zaplatit dobrou školu, případně zahraniční stáž,… a nebo tu prostě jen můžete být pro něj, když to bude potřebovat nejvíce!

Vlastní byznys…

Nápady na vlastní byznys nepřichází jen tak a většina lidí má jen pár dobrých nápadů za život. K čemu je ale dobrý nápad, pokud nemáte dost prostředků pro jeho realizaci? Málokdy máte takové štěstí, že zrovna přijdete s nápadem, který vyžaduje minimum kapitálu (i když v dnešní internetové době je to už častější než dříve).

Nicméně nový byznys často může znamenat výpadek příjmu, protože zde budou větší počáteční náklady, k tomu budete asi muset omezit i svou současnou práci, která Vám generuje příjem a jako bonus od státu dostanete ještě měsíční placení sociálního a zdravotního pojištění.

Někdo by mohl namítnout, že to všechno se dá financovat i úvěrem. Problémů s úvěrem je hned několik:

  • jako nový podnikatel pravděpodobně dostanete pekelnou úrokovou sazbu
  • pokud se Vašemu byznysu nebude dařit, tak se splácení úvěru může stát noční můrou
  • v případě problémů se splácením to Vaši historii poznamená i na delší dobu (např. pokud se potom necháte opět zaměstnat a budete chtít třeba hypotéku atd.)

Takže když se nad tím zamyslíte, tak se vždy hodí mít nějaké peníze bokem, kterými by šel zafinancovat rozjezd podnikání. Díky tomu můžete být opět o něco svobodnější co se týče Vašeho výběru a rozhodování o svém vlastním osudu.

Možnost prostě nepracovat…

Řekl bych, že každý dospělý člověk si to zažil a nebo zažije minimálně několikrát za život – mluvím o strachu z propuštění. Ekonomika nezná jen veselé období a jsou i chvíle, kdy se jí nedaří, stejně tak se nemusí dařit konkrétním podnikům – své by o tom mohli říci v současné době horníci na Ostravsku.

Pokud ale máte dostatek prostředků zainvestovaných, případně v rezervním fondu, tak Vás toto nemusí vůbec trápit. Nebudete muset po propuštění zoufale hledat jakoukoliv práci. Budete mít svobodu říci F**k You… a jít se podívat po jiné nabídce a to nejen během několika málo měsíců, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, ale na mnohem déle.

Sice to nebude znamenat, že si budete moci vyskakovat, okázale si užívat života… ale dá Vám to dostatek svobody pro to, aby jste žili důstojný život, mohli strávit nějaký čas se svou rodinou a časem si najít práci, která Vás baví nebo kterou chcete dělat, za peníze, které Vám dávají smysl.

Udělat něco dobrého…

Vždycky jste chtěli jet do Afriky pomáhat chudým? Zřídit dům pro bezdomovce? Zapojit se do nějaké neziskovky a být světu prospěšnější? V takovém případě jste už zjistili, že peníze opět vládnou světu a v neziskovém sektoru jich moc na dobrovolníky nezbývá.

Nicméně, pokud máte dostatek peněz k dispozici, tak je jen na Vás, zda zřídíte vlastní nadační fond, ubytovnu nebo poletíte na rok do Afriky a budete léčit děti.

Opět Vám peníze dávají úžasnou moc změnit nejen ten Váš svět, ale i světy lidí kolem sebe.

… je to prostě svoboda…

Určitě jste si všimli, že slovo Svoboda tady padlo už několikrát – a je to přesně to slovo, které vystihuje druhý ultimátní důvod, proč byste měli investovat. Mít peníze znamená mít možnost se rozhodnout, mít možnost něco změnit, mít svůj osud ve svých rukách a mít možnost být sám sebou a dělat věci, které dělat chcete.

CHCI SE SVÝMI PROSTŘEDKY UDĚLAT NĚCO DOBRÉHO!