Sestavení portfolia na míru

Investiční poradenství – sestavení portfolia na míru

Investiční poradenství
Zdroj: infografika Broker Trust, a.s.

Svým klientům poskytuji profesionální investiční poradenství, které obsahuje nejen návrh úvodního portfolia, ale také následný reporting a případné úpravy portfolií tak, aby odpovídaly současné situaci na trhu.

Nicméně, samotné portfolio není vždy všespásné. Občas je třeba pracovat i s cíli a představami klienta, jeho výdaji, jeho současným portfoliem (určitě vše, co máte, není špatně!) atd. Nicméně, zde je třeba opravdu dopodrobna probrat, co klient od portfolia očekává a případně jeho očekávání dát trochu do reálných mantinelů – ano, pravděpodobně Vám řeknu i pár nepříjemných a znepokojivých informací. A to je dle mého samozřejmost, jen většina poradců raději přidá procenta do zhodnocení v modelaci, aby snadněji produkt prodali.

Samotné sestavení portfolia dělám kompletně na míru každému klientovi tak, aby odpovídalo kompletně jeho osobnosti a cílům.

Co všechno má vliv na to, které nástroje budete mít v portfoliu?

  • Výše prostředků, které máte k dispozici na investování
  • Frekvence, s jakou plánujete investovat
  • Investiční horizont, který plánujete
  • Váš vztah k riziku a případným poklesům
  • Vámi požadovaný výnos (nicméně výnos je většinou vykoupen rizikem a klientům se toto snažím důkladně vysvětlit)
  • Plánujete na část prostředků v průběhu investice sáhnout?
  • S jakou jistotou potřebujete dosáhnout určité částky
  • Preferovaná oblast investic – chcete investovat do zajímavých podniků, nemovitostí, které byste pronajímali, zlata nebo máte jiné speciální přání?
  • Požadujete ze své investice pravidelný příjem a nebo Vám jde primárně o akumulaci kapitálu?

Jak je vidět z infografiky výše, tak na investice se dá využít mnoho nástrojů, od těch běžnějších až po takové, které rozhodně nejsou určeny pro všechny. Nicméně, na trhu jsou tisíce nástrojů, fondů atd., které se bijí o Vaši pozornost a aby toho nebylo málo, je na trhu ještě stále dost poradců, kterým jde primárně o provizi a jsou do investiční kalkulačky schopní nacpat i neuvěřitelně vysoké zhodnocení, jen aby to před klientem dobře vypadalo – což samozřejmě skvěle funguje u prodeje, ale klienti pak mohou být rozčarováni nad výsledky takového produktu.

Toto se Vám se mnou nestane – klientům se snažím poskytovat co nejvěrnější zobrazení jejich investice a využívám k tomu modelace, které využívají reálné tržní data – takže ani nemám možnost svým zásahem ovlivnit finální modelaci. Svým klientům také hned na začátku vysvětluji, jak trhy fungují a že velice pravděpodobně přijdou poklesy i na jejich investicích!

Modelace portfolia na historických datech
Modelace portfolia na historických datech

S tímto ale souvisí občas i nepříjemná věc – musím klientům říkat i nepříjemné věci! Např. že s takto nízkou investicí si svůj cíl v dané době nesplní a buď budou muset investovat více a nebo si prodloužit svůj horizont. Případně, že jejich milion jim v penzi nebude stačit na více než 5 let, pokud z něj budou čerpat tak, jak chtějí a podobně.

Tato fakta jsou často nepříjemná a klienti je neradi slyší – ale je to prostá matematika a mí klienti si nemusí zoufat, rád jim pomůžu investice nastavit, aby si své cíle splnili co nejlépe a nebo alespoň měly reálnější obrysy.

CHCI SESTAVIT PORTFOLIO NA MÍRU!

V oblasti poskytování investičních služeb (např. investiční poradenství a nebo přijetí a předání pokynů) jsem vázaným zástupcem (VZ), spolupracujícím s investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. (IČO 26439719).

Vaše názory a komentáře