Na co se zeptat, než začnu investovat…

Dnes se podíváme na to, co je dobré o investici vědět, než se do ní pustíte a na co byste Vy a nebo Váš poradce měli znát odpovědi. Bez dlouhého zdržování pojďme do toho…

Chápu to vůbec? – Investiční strategie

Pokud Vám poradce právě představil nový úžasný fond, který historicky (nebo na testech) generoval vysoké zhodnocení atd., tak byste se neměli spokojit s tím, že Vám řekne, že investuje do akcií a je nejlepší. Něco takového by mohlo do budoucna přinést hodně zklamání a nevraživosti.

Ideální je pokud po prezentaci víte, do kterých dluhopisů/akcií atd. fond investuje, podle čeho je vybírá např:

 • Investuje do růstových nebo dividendových akcií?
 • Do Evropy a nebo celého světa?
 • Jak se umí zajistit v případě poklesu trhu? Umí na propadu i vydělat?
 • Jaké má investiční limity (tzn. kolik musí být minimálně/maximálně v daných třídách aktiv)?
 • Je ve fondu/nástroji nějaký princip zkonzervativňování?
 • Jaký byl maximální propad na podobném trhu? Případně, jaké jsou s tím spojená rizika?

Pokud Vám poradce není schopný dát odpovědi na tyto otázky (asi nutně není vždy potřeba mít tu odpověď ihned, ale měl by být schopný Vám ji dodat v rozumném čase), tak bych žádnou smlouvu na nákup takového nástroje nepodepsal.

Mohlo by se stát, že daná strategie bude mít špatný rok, který vznikne tím, když zkrachuje několik významných pozic z portfolia fondu, protože fond byl zaměřený na high-yield dluhopisy (s vysokým výnosem), které jsou všeobecně výrazně více náchylné ke krachům. Což nemuselo být na začátku zmíněno a pokud byste tuto informaci měli, tak byste do investice nikdy nešli. Ke každé investici se pojí určité rizika – dokonce i u vkladů jsou určitá rizika a to i přes to, že jsou pojištěna.

Často se stává, že poradce klientům doporučuje spoustu produktů k investicím právě jen na základě minulé výkonnosti, ale už jim nevysvětlí, jak produkt funguje, na čem vydělává atd. Z velké většiny je to proto, že se o to ani klienti nezajímají – to by však neměl být Váš případ.

Kolik mě to bude všechno stát?

Investice jsou byznys, jako všechna ostatní odvětví a myslet si, že zde bez práce dostanete vše zadarmo, je šílené. Pokud máte dostatek času na studium obchodování na burze, analýzy akcií a dluhopisů atd., tak rozhodně není problém výrazně ušetřit na poplatcích za správu fondů, vstupních poplatcích do fondů a dalších tím, že si celé portfolio postavíte sami např. z akcií.

Nicméně, studium toho, jak si správně vybrat akcii, co na ní analyzovat atd., je časově velice náročné a pro 90% klientů i velice pravděpodobně nevhodné. (Pokud byste se do toho přece jenom chtěli pustit, můžete si zkusit najít zkušeného mentora).

Co ale můžete udělat jako běžní klienti, kteří nemají čas ani chuť do detailu zkoumat každou akciovou pozici? Je zde opět pár věcí, na které je dobré se zeptat a které byste tím pádem měli zahrnout do kalkulace výnosnosti investice (a nebo se alespoň zajímat, jestli podobný konstrukt nejde sehnat levněji… protože jsou to právě poplatky, které Vás budou okrádat o Vaše výnosy).

 • Chtějte znát TER (total expense ratio)
  • TER konkrétního nástroje Vám řekne, kolik stojí celková správa daného fondu/nástroje každý rok a kolik si tedy z výnosu ukrojí Váš fond. Pokud např. portfolio fondu vydělá 5% za daný rok a TER fondu je 2%, tak 3% zůstávají Vám jako klientovi.
  • Logicky byste měli chtít nástroj s co nejnižším TER – pokud máte výrazně dynamickou (akciovou) strategii, tak nejvyšší TER, který byste měli akceptovat, bude 3%, více už Vás bude připravovat o výnosy a v případě propadů je bude o něco prohlubovat.
  • Občas se samozřejmě může stát, že nějaký konstrukt (např. nemovitostní fond) bude vyžadovat vyšší poplatek za správu a celkové TER bude i přes 3%, pak je ale třeba se dívat více na dlouhodobou výkonnost pro klienta atd.
 • Chtějte znát transakční náklady, které jsou se službou spojené
  • Budete u daného obchodníka platit nějaký poplatek za nákup fondu/nástroje? Budete ho platit i za prodej?
  • Také by bylo dobré – pokud už mám platit poplatek za transakce… aby byl opět co nejnižší. Proč bych jako klient měl u zahraničního obchodníka platit 35 EUR za nákup ETF, když u českého obchodníka si stejné ETF koupím za 8 USD poplatek?
  • Případně je dobré se zeptat, jestli není možné daný nástroj nakoupit na nějaké platformě bez transakčních poplatků – v případě fondů často je.
 • V neposlední řadě je zde provize pro poradce
  • Jak už jsem psal – nikdo nebude pracovat zadarmo a provize pro poradce má nejčastěji 2 formy. Tou první je provize ze vstupních poplatků – ano, určitá část toho, co se strhne na poplatcích, jde poradci. Druhou možností, jak poradce zaplatit za jeho službu, je tzv. honorářové poradenství, ale pokud nemáte k investování alespoň 1 milion CZK, tak nedává moc smysl uvažovat o honorářovém poradenství, jelikož pod tuto částku zcela jistě vyjde dráž než by vyšla provizní varianta.
 • Neplaťte nic dvakrát!
  • Na trhu je jedna firma začínající na E… a ta svým klientům účtuje poplatek za to, že mu poradce poradí (honorář) se slovy, že toto je jediný poplatek, který klient hradí, nicméně, pokud se podíváte dále na nástroje, které klientům dávají,… Je zde uplatňován i vstupní poplatek (ze kterého jde samozřejmě opět provize poradcům), takže jednoho poradce zde platíte 2x, což výrazně snižuje Váš výnos… o kvalitě takového poradenství se však dá také výrazně pochybovat.

Kolik můžu vydělat? – Dlouhodobě!

Dalším důležitým faktorem je výnosnost dané investice. Když se s poradci bavíte, tak většina z nich Vám bude představovat fondy, které posledních pár let vydělaly velké peníze. Všeobecně se prodeje investic tady v ČR z velké části řídí tím, jak roste nebo padá trh – čím více trh roste, tím více lidí začne fondy nakupovat – protože je to přece logické, když se tomu dařilo posledních 8 let, tak se tomu bude dařit i teď..

Gaussova křivkaHádejte co… nebude a to velice pravděpodobně. Důvodem je obyčejná statistika – konkrétně Gaussova křivka, která se zde velice dobře uplatní a která říká, že výnosy budou v dlouhém horizontu +/- kolem průměru (dokonce se 70% pravděpodobností). Takže pokud Vám poradce nabídl fond, který posledních 5 let vydělávat 10% p.a., a průměr výnosů na daném trhu je 5%, tak je před Vámi pravděpodobně několik hubených let (ano, mohou přijít až po několika dalších letech růstu, ale se statistikou se těžko bojuje).

Takže co byste měli chtít po poradci?

 • Jaká je průměrná výkonnost fondu za jeho historii?
 • Jaká je průměrná výkonnost za posledních x-let?
 • Jaká je průměrná výkonnost daného segmentu na trhu (fond často nemá dostatečně dlouhou historii několika desetiletí)?

Teprve na základě dlouhodobého průměrného výnosu byste měli dělat nějaké kalkulace s budoucí hodnotou. Rozhodně nevěřte kalkulacím od poradce, který říká – akcie dělají 8% ročně, dluhopisy 5% atd…. Ano mohou být takové, ale taky nemusí a záleží jak dlouho takto rostou.. protože… vždy se nakonec vrátíte k průměrným výnosům.

Jaká jsou rizika?

V investicích se primárně bavíme o riziku poklesu daného nástroje – to, jaký vliv způsobí pokles (krachující firma, špatná situace v ekonomice, ekologická katastrofa atd.) je v tomto případě až druhořadé. V první řadě investora zajímá, kolik může prodělat při investici do daného nástroje. K čemuž opět využijeme statistiku – konkrétně tato rizika měří směrodatná odchylka/spodní směrodatná odchylka, rozptyl a další ukazatele.

Případně se můžeme podívat i na historické maximální propady a růsty.

Jak investovat bezpečně
Maximální růsty a propady daných trhů. Zdroj: Infografika Broker Trust, a.s.

Infografika výše nám ukazuje vývoj jednotlivých trhů (vždy je třeba se podívat od kdy je daný vývoj počítán), celý obdélník na tomto grafu nám značí rozsah ročních výnosů za celou historii – tzn. vidíme zde nejvyšší výnos a největší propad daného trhu.

Fialový obdélník nám potom právě ukazuje, kolik pravděpodobně za 1 rok vyděláme … např. u US large cap (velých společností v US) náš výnos pravděpodobně bude mezi -4,5% až 30,5% za daný rok. Průměrný výnos za celou dobu je potom ta malá bílá linka uprostřed.

Takže dříve než do nějakého nástroje zainvestujete, tak se podívejte na to, jaké je zde riziko poklesu a případně se s poradcem pobavte na téma rizika toho konkrétního nástroje – mohou být od trhu samozřejmě odlišná… ale také nemusí a je dobré vědět, jak si stojí daný trh, než do něj investujete.

Co říci na závěr?

Zajímejte se o své investice – když to vezmeme do detailů, tak Vy jste ti, které by to mělo zajímat nejvíc, jelikož jsou to Vaše peníze a záleží na nich, jestli Vám pomohou splnit cíl, na který je odkládáte a nebo ne. Nikdo po Vás nemusí chtít, abyste si portfolio stavěli sami a znali detailně každý byznys v něm, ale je dobré vědět, do čeho investujete, jak se ten nástroj zhruba chová, kolik Vás stojí jeho nákup a jak se bude pravděpodobně chovat v průběhu investice.

Omezíte tím zbytečné bezesné noci, když se Vaše investice nebude chovat podle Vašich představ.

Chcete sestavit profi portfolio? Stačí dát vědět… a nebo se ozvat přes Facebook.