Základní principy osobních financí – 2. část

osobni finance principyV minulém díle jsme se podívali na to, jak správně a hlavně jednoduše řídit své finance, tak abyste měli klid v duši a řešení finančních záležitostí pro Vás byly spíš radostnou událost než nutné zlo.

Dnes si ještě pár dalších pravidel doplníme, tak abychom to měli kompletní. Dnes to nebude až tolik o financích jako spíše o osobním rozvoji, který má ale na Vaše finance také nemalý vliv…

Je lepší nakupovat levnější věci… pokud přesně nevíte, co potřebujete.

V případě, že chcete koupit něco nové.. něco čím nenahrazujete nějakou věc, kterou jste doposud používali a nyní se rozbila – jděte nejdřív do levnějších variant a nebo obchodů. Naprosto typický příklad je třeba oblečení – pokud potřebujete nějaký nový kus oblečení, tak je lepší se poohlédnout po webech jako je třeba vinted, aukro.. a někdy Vám celkem dobře poslouží i second handy, kde najdete věci, které splní Vaše potřeby a požadavky často z zlomek ceny. Teprve pokud to co potřebujete nenajdete tady, tak je dobré jít se poohlédnout do regulérních obchodů.

Proč to dělat? Pokud najdete věc, která dokonale splní Vaše požadavky v levném obchodě nebo použitou, tak zde prostě není žádný logický důvod, proč jít nakoupit do drahého obchodu a zaplatit za danou věc několikanásobně více. Potom by to bylo vyhazování peněz oknem a to rozhodně ne z dobrého důvodu.. maximálně z lenosti.

Stejně tak, pokud se rozhodujete mezi low-end a high-end variantou nějaké věci, se kterou ještě nemáte zkušenosti – jděte do té low-endové varianty, která třeba nemá některé funkce, ale dostanete ji za výrazně nižší peníze… Jen si před nákupem ještě přečtěte recenze např. na Heurece a pokud nejsou úplně katastrofální, tak si produkt kupte.

Časem zjistíte, které funkce Vám chybí a které reálně potřebujete a v případě, že se Vám původní zařízení rozbije, tak už budete vědět, že to nebudou vyhozené peníze. Stejně tak zjistíte, které funkce Vám vlastně vůbec nechybí a utrácet za ně více peněz by bylo opět jen zbytečným vyhazováním peněz z okna.

High-end věci, které vlastníte by měly být pouze náhradami těch low-endových, u kterých jste časem zjistili, že Vám nějaká funkce opravdu chybí a že Vám pomůže nějakým způsobem usnadnit život, vydělat více peněz a podobně.

Dokonalý příklad je např. aplikace Android auto vs. multimediální systém s navigací od Škody. Pokud byste chtěli mít to nejlepší rádio ve škodě Superb, tak aby v sobě mělo i navigaci, tak za něj zaplatíte 28 900 Kč. Nicméně úplně stejně Vám poslouží i obyčejný androidí telefon s aplikací Android Auto, který schováte do přihrádky pro telefon a spojíte kabelem. Rázem se i na Vašem obyčejném rádiu zobrazí navigace využívající google mapy s aktuálními daty o provozu atd. a do budoucna budete moci využít i appku Waze – cena takového telefonu? Do 3000 Kč, seženete použitelný telefon z Číny.

S telefony samotnými je to podobné – jděte do levnější varianty a pokud Vám telefon časem odejde a budete se rozhodovat jaký dále, tak budete mít rychle přehled o tom, jaké funkce potřebujete… a následně ještě zjistíte, že levný telefon z Číny zvládne i to, co ten drahý od zavedeného výrobce a vypadá naprosto stejně.

Opravdu tady není důvod platit víc peněz, za věci a funkce, které nepotřebujete.

Malé úspory, které se často opakují udělají stejný kus práce jako ty velké.

Pokud se lidé rozhodnou změnit svou finanční situaci, tak se často dívají po těch velkých věcech, které můžou změnit a zapomínají na ty malé, které užírají peníze postupně každý den. Je třeba si ale uvědomit, že velkých změn, které v životě můžu udělat, abych si vylepšil své finance není neomezené množství a ty malé úspory, které můžu udělat každý den jsou schopné udělat stejný kus práce.

Hlavním důvodem, proč mají i ty malé změny takový velký vliv je, že se často opakují – vemte si žárovky ve Vašem bytě. Výměna žárovky z 60ti wattové na 13cti wattovou LED žárovku Vám přinese úsporu o skoro 80% výměnou za vyšší pořizovací cenu žárovky. Nicméně při ceně energie někde kolem 8 Kč/kWh se Vám první úspory ukážou až po nějaké době…

Řekněme, že budete danou žárovkou svítit 4 hodiny denně – tzn. úspora v energii za týden bude cca 10 Kč, což je celkem málo, ale za měsíc je to 45 Kč, za rok 550 Kč.. za 15 let cca 8200 Kč… a teď si tuto částku vynásobte počtem žárovek, které máte v bytě/domě. Nějaké malé úspory by se u toho ještě nasčítaly, jelikož LED žárovka bude mít pravděpodobně životnost několika klasických žárovek.

Takže i tak triviální věc jako je výměna žárovek je schopná Vám v dlouhém horizontu ušetřit nemalé peníze. A stejné to je i se všemi dalšími věcmi, které děláme denně – procházka do práce případně cesta MHD Vám ušetří tisíce za pohonné hmoty… kafe doma Vám ušetří tisíce za Coffe To Go v kavárně, kterou máte po cestě do práce… a mohli bychom pokračovat dále.

Ignorování těchto malých nákladů může ve výsledku stát nemalé peníze.

Věnujte kousek svého volného času přípravou na to, co Vás čeká ve Vašem životě.

Váš život může být nyní skvělý, úžasný a růžový. Nicméně věci se mění… lidé se mění… práce se mění… Vy se měníte! Rozhodně nejste tou samou osobou jako jste byli před 10ti lety.

Já před 10ti lety budoval svou první síť v Oriflamu, četl knihy od Kiyosakiho, pařil hry, pařil s kamarády po diskotékách a učil jsem se obchodovat s akciemi na burze a podobně. Nicméně věci se změnily…

Oriflame už mě nějaký ten pátek neživí, knihy od Kiyosakiho mě už dále neposunou, na hry není tolik času a díky stěhování do Prahy se už ani tolik nevidím se svými kamarády z Vyškova. Snad jen občas nějaký ten obchod s akcií a nebo komoditou mi zůstal, ale i tam jsem se výrazně posunul kupředu.

Nejde ale o to, že by se na Vás nějak změny lepily a plížily se pomalu do Vašeho života… spíše jde o to, že často můžete být proaktivní a některé změny vyhledat sami a na některé, které pravděpodobně přijdou se můžete dopředu připravit.

Je tolik věcí, které můžete dělat…

  • Najděte si nějaký part-time byznys a věnujte mu pár hodin svého času každý týden… dělejte v něm to, co Vás baví.. a pokud to nepůjde, tak jděte dál a zkuste opět něco nového…
  • Naučte se něco nového! Dnes máte díky portálům jako je Coursera a Khan Academy možnost naučit se v podstatě cokoliv, co Vás zajímá a můžete se vzdělávat v oblastech, které Vás baví a to od prestižních univerzit a vědců.
  • Najděte si part-time práci… vydělat a ušetřit nějaké peníze se může vždycky hodit…
  • Začněte se hýbat! Zlepšíte tím své zdraví, vzhled a třeba i díky tomu zvednete své sebevědomí a díky němu dostanete lepší práci.

Do života většiny z nás ještě přijde několik velkých změn.. a je lepší být na ně připraven a užít si je, než z nich mít zbytečný stres. Pojďte z těch změn teda vytěžit maximum!

Najděte si kolem sebe lidi, kteří mají na život podobný náhled!

Posledním principem je možná jeden z nejdůležitějších. Pokud se obklopíte těmi správnými lidmi, tak Vám změny ve Vašem životě půjdou dělat výrazně lépe než si vůbec dokážete představit. Bohužel to funguje i opačně – pokud budete mít kolem sebe lidi, kteří nedokáží docenit změny, které ve svých financích a ve svém životním stylu chcete udělat a nebudou Vás v tom podporovat, tak se každá změna bude zdát nemožná, jelikož Vám tito lidé budou neustále připomínat Váš bývalý životní styl a věci, na které jste byli zvyklí a neustále Vás v nich budou udržovat.

Zamyslete se tedy nad tím, jaký život chcete žít, co Vás naplňuje a jak by měl Váš život vypadat a zkuste si kolem sebe najít lidi, kteří mají podobný životní příběh jako Vy, lidi, kteří už jsou na Vašem vysněném místě. Stravte s nimi nějaký čas, udělejte si z nich přátele – můžou se z nich stát i Vaši mentoři, kteří Vám pomohou se v životě dostat dále.

Zkamaráděte se tedy s lidmi, kteří už vyšplhali po podobném kariérním žebříčku, jako nyní šplháte Vy… Najděte si člověka, který je úspěšný v některém z lokálních byznysů kolem Vašeho okolí, … případně lidi, kteří se angažují v nějaké smysluplné komunitě a daří se jim dělat dobrou věc velmi dobře… následně najděte ještě další podobné lidi.. a za chvíli uvidíte, že se Váš život obrací přesně k tomu obrazu, který byste Vy sami chtěli.

Postupně se tak začnete podvědomě chovat a osvojovat si návyky, které jste nikdy předtím neměli, ale které jsou potřebné k dosažení toho života, který chcete žít.

Závěr

Co říci závěrem? Asi jen ještě jednou zdůraznit, že vše je propojeno se vším.. a tím pádem, každé Vaše finanční rozhodnutí bude mít vliv na Váš budoucí život a stejně tak každé Vaše životní rozhodnutí nějakým způsobem ovlivní Vaše finance.

Tyto pravidla a principy nejsou všespásné, ale dokáží život člověka výrazně ulehčit a dokáží hlavně pomoci soustředit se na to podstatné v životě a oddálit a nebo úplně odstranit to nepříjemné, co může čas od času přijít.

A pokud si přejete své finance dát do pořádku a hledáte na to mentora, stačí dát vědět a nebo se ozvat na facebooku.

Přeji všem hodně úspěchů :).