Pár zajímavých nástrojů aneb do čeho investovat?

Do čeho investovatSkoro vždy, když za mnou někdo přijde a chce poradit kam investovat, tak to bere celkem jednoduše a už od začátku chce vědět, ten konkrétní nástroj, akcii, fond atd., který mu vydělá ty pohádkové peníze, aniž by řešil cokoliv jiného. Situace je ale vždy o něco složitější a není to jen otázkou absolutního výnosu, ale také toho, zda jste ochotni akceptovat propady, jestli máte už nějaké zkušenosti s tím, jak se reálně chovají trhy a také, co od investice vlastně očekáváte.

Perpetum mobile, které chce většina klientů – chci vysoký výnos, chci mít prostředky kdykoliv k dispozici a riziko? To samozřejmě nechci vůbec. Takováto varianta na trhu bohužel neexistuje. Nicméně, většina bohatších klientů přichází s mnohem lepší definicí pro svoje investice – chci, abych vydělal něco málo nad inflaci, primární je pro mě ochrana prostředků a nevadí mi prostředky třeba na chvíli uvázat.

Nicméně, nedá se říci, že by všechny investice byly vhodné pro všechny cíle klientů a i pro všechny rizikové profily – pojďme se tedy podívat na pár mých oblíbených produktů, které můžou být zajímavé třeba i pro Vás*.

Nejprve by bylo ale dobré si říci, co vlastně očekávat od jednotlivých druhů investic.

Konzervativní investice

Tyto investice mohou být vhodné pro klienty, kteří nechtějí podstupovat velké riziko kolísání hodnoty, případně plánují za pár let svou investici prodat a peníze použít někde jinde. Také to bude dobrá volba pokud investujete prostředky u kterých úplně přesně nevíte, kdy je budete potřebovat. Kromě výše zmíněného jsou i vhodnější pro jednorázové investice oproti pravidelným.

Do čeho tedy můžeme investovat konzervativně?

 • Termínované vklady – úroky u běžných bank jsou však tak nízké, že pokud požadujete výnos výrazněji nad 1% p.a., tak je třeba se poohlédnout po nabídce spořitelních družstev. Výměnou za riskování 10% vložených prostředků Vám bude úrok, který převyšuje 3% p.a. v hrubém. Zajímavou nabídkou může být např. Artesa Spořitelní družstvo, které nabízí několik druhů vkladů s různými vlastnostmi.
 • Nemovitosti – hodně klientů chce investovat do nemovitostí, i když s tím nemají žádné zkušenosti (nejvyšší úroveň zkušeností většiny lidí je přečtení knihy Roberta Kiyosakiho Bohatý táta, chudý táta). Kupovat dnes byt na investici ve větším městě může být holé šílenství a i jedem můj známý odhadce říká, že se diví těm bankám, že za tyto ceny ještě byty úvěrují. Problémů, které mohou vzniknout se samostatným výběrem nemovitostí, je hned několik:
  • Riziko, že netrefíte dobrou lokalitu a v sousedství Vám vyroste třeba spalovna odpadu a podobně.
  • Riziko, že netrefíte správnou nemovitost a po koupi objevíte několik vad, jejichž oprava si vyžádá další desítky tisíc korun.
  • Riziko, že vyberete špatného nájemníka a ten Vám byt a vybavení zničí.
  • Riziko, že Vám vlastnictví znepříjemní sousedi, kterým se nebude líbit Váš nájemník.
  • Riziko, že byt nepronajmete za dostatečnou cenu, aby Vám pokryla hypotéku (což při dnešních cenách a financováním i 90% hypotékou nemusí být vůbec nereálné).
 • Pokud se tedy rozhodnete jít cestou nemovitostí, a nemáte žádné zkušenosti, tak pro Vás bude výrazně lepší některý z nemovitostních fondů, které jsou zde dostupné. V takovém případě je dobré si jen rozmyslet, do jakých nemovitostí chcete investovat – jsou zde např. fondy jako Reico, které jsou zaměřené na obří developreské projekty, které jsou často nově postavené na lukrativních místech ve velkých městech. Tyto fondy jsou charakteristické tím, že jejich výnosy plynou výrazněji z přeceňování hodnoty nemovitostí pomocí znaleckých posudků. Pak je zde ale druhá skupina fondů, které se zaměřují na menší nemovitosti v meších městech, vybírají si i starší nemovitosti, ale vždy v dobrém stavu a výnos z nájemného je zde hlavní složkou výnosu pro investory. Typickým zástupcem tohoto tábora je například WMS nemovitostní fond Realita. Tento fond neměl za dobu své historie (dodnes – 30/7/2016) jediný ztrátový měsíc a klientům historicky přinášel výnosy mezi 4-5% p.a.**
 • Fondy korporátních dluhopisů – zde se na mě možná snese kritika, že korporátní dluhopisy nejsou nejbezpečnější formou investice do dluhopisů a že státní dluhopisy jsou mnohem bezpečnější varianta. Problém státních dluhopisů je jejich výnos – v podstatě žádný tam nedostanete, takže jedinou možností potom je poohlédnout se po nějakém dobrém fondu korporátních dluhopisů – zde máme 2 možnosti – buď se dívat po fondech, které nakupují dluhopisy firem s investičním ratingem (méně výnosná, ale bezpečnější varianta) a nebo se můžeme poohlédnout po fondech, které investují do dluhopisů, které třeba nemají investiční rating, ale mají v portfoliu dluhopisy s velmi krátkou splatností (tzn. dostanete své peníze dříve a nepodstupujete tím pádem takové riziko) – takovým zástupcem může být např. J&T Money. Podobně jako fond od WMS je fond od J&T minimálně volatilní a propady dolů bývali maximálně v období týdnů, než se fond vrátil na svou původní hodnotu. Zhodnocení od založení fondu k 25.7.2016 bylo 5,02% p.a.**

Vyvážené investice

Průměrování nákladů
Průměrování nákupní ceny

Takto bych označil investice, které sebou už nesou větší míru rizika kolísání, která může některým klientům vadit. Nicméně, zpravidla se nejedná o žádnou horskou dráhu… Díky tomu, že tyto investice více kolísají, tak můžeme více využít vlastnosti průměrování nákupních cen u pravidelných investic – což vysvětluje graf vedle.

Díky vyššímu kolísání je také možné vydělat více – jen je třeba si dávat pozor u jednorázových investic, ty jsou na výkyvy trhu mnohem více citlivé. Hlavně díky tomu bych vyváženou investici doporučil konzervativněji laděným investorům, kteří se ale nebojí mírných poklesů, a chtějí investovat pravidelně.

Do čeho tedy můžeme investovat vyváženě?

 • Fondy fondů – mezi tyto zástupce patří např. známý Active Invest od Consequ. Jde o fondy, které investují do jiných fondů a tím investorovi zajišťují diverzifikaci mezi sektory, země, měny atd. Což je všeobecně pro většinu klientů naprosto dostačujícím řešením, na kterém není třeba nic moc měnit. Nicméně, pár vylepšení by se udělat dalo – fondy fondů všeobecně trpí na vyšší nákladovost (tzn. investování skrz ně užírá klientovi více poplatku – primárně proto, že klient platí správcovský poplatek fondu, do kterého investuje a následně ještě správcovský poplatek fondů, které drží daný fond). Tomuto se dá vyhnout, pokud využijete některé z alternativ – např. fondy J&T Life, které v portfoliu využívají nízkonákladových ETF fondů a v případě, že využívají dalších J&T fondů, tak za tyto fondy v portfoliu neplatíte správcovský poplatek – díky tomu je možné se s nákladovostí dostat i pod 2% p.a. oproti cca 2,5% u vyváženého Active Investu. Případně NN má v nabídce fond Patrimonial Balanced Euro s nákladovostí 1,46% p.a., což už může na dlouhém horizontu udělat výrazný rozdíl ve výkonnosti pro klienta.
 • All Weather fondy – jde o fondy, které jsou schopné vydělávat jak na rostoucím, tak klesajícím trhu. Mezi takové patří třeba Wood&Co All Weather dluhopisový, který má nákladovost zhruba okolo 0,9% p.a., do portfolia nakupuje státní nebo korporátní dluhopisy v podstatě bez omezení odvětví, ale může nakoupit třeba i ETF fondy, které využívá primárně pro spekulaci na pokles cen dluhopisů. U All Weather fondů je jen třeba nekupovat fond od neprověřeného správce, jelikož na těchto strategiích snažících se vydělávat za všech okolností už pohořela nejedna větší správcovská společnost. Takže je dobré se podívat na historii a případně i velikost daného fondu.
 • Programy pravidelného přestupu – jednorázové investice, od kterých klient požaduje vyšší výnos, mohou být trochu problémem. V současné tržní situaci bych zvážil i využití produktů, které převádějí jednorázovou investice z některého z konzervativních fondů do dynamičtěji laděných fondů. A dělají to každý měsíc za předem určenou částku, takže klientům se splní přání na jednorázovou investici a zároveň umožní využít kouzla pravidelného investování. Takovým zástupcem je např. Můj Investor+ od Generali Investments, který má i dynamickou variantu.

Dynamické investice

Dynamické investice už mohou být výrazně riskantní, co se týče poklesů hodnoty, díky tomu jsou absolutně nevhodné pro klienty, kteří hledají krátkodobé uložení prostředků a nebo nemají jasný časový horizont investice. Díky velkým výkyvům jsou v podstatě předurčené pro pravidelné investice a nebo zkušené investory, kteří chtějí investovat jednorázově na hodně dlouhou dobru (ideálně na 10 let a více), případně pro získání dlouhodobého příjmu formou dividend. Pro jednorázové investice bych tuto volbu v současné době spíše nedoporučil a když už, tak do těch méně kolísajících nástrojů. Výhodou dynamických investic je také široká škála možností, které investor má.

Do čeho tedy můžeme investovat dynamicky?

 • Dividendové fondy – jsou dvojího typu, rozdíly mezi nimi jsme si popisovali už v minulém článku. A dají se využít oba dva typy – jak ty, které dividendu vyplácí, tak i ty, které ji reinvestují. V prvním případě může být pro investory podstatné to, že jim každý kvartál přijde určitá suma, se kterou mohou operovat a můžou díky tomu částečně nebo úplně žít z pasivního příjmu (v ČR má tyto dividendové třídy dostupné pro širokou veřejnost v podstatě jen Pioneer). Druhá skupina fondů – reinvestující dividendu má pro změnu výhody v tom, že dividendy, které inkasuje fond od firem, snižují případné propady na trhu a naopak, pokud jde akciový trh nahoru, tak dividendy přidají něco málo i do výnosu. Zástupcem druhého tábora může být například fond Fidelity Global Dividend nebo NN Global High Dividend, které jsou oba dostupné i v CZK.
 • Low-volatility fondy – low volatility akcie znamená akcie s nízkou kolísavostí. Což ještě jinak řečeno znamená akcie, které pokud trhy padají, tak nespadnou o tolik jako celý trh, ale pokud trhy rostou, tak se také nahoru loudají o trochu pomaleji. Ve velké většině případů bychom našli i velký průnik mezi dividendovými fondy a těmi s low volatility přívlastkem. Tento typ akcií se doporučuje právě proto, že jsou schopné lépe vzdorovat šokům trhu a mohou být tím pádem spolu s dividendovými fondy určitou volbou i pro jednorázovou investici, což předvedly i přes události kolem Brexitu. Zde je zástupcem např. fond Parvest Equity world low volatility, který má sice CZK třídu, ale je nezajištěná (tzn. stále je zde vliv kurzu CZK/EUR).
 • Fondy fondů – podobně jako u vyvážených klientů bude toto pro většinu klientů nejlepší volba, jelikož jim zajistí dostatečnou diverzifikaci a tak na jejich portfolio nebudou mít vliv problémy konkrétních firem nebo sektorů v portfoliích fondů atd. Jednou ze zajímavých možností může být např. NN Patrimonial Agressive, který má rating 5* od agentury Morning star, nákladovost tohoto fondu je cca 2,3% p.a. a jde o kombinaci akcií a dluhopisů, k čemuž NN využívá své vlastní fondy a tím pádem nedochází ke zdvojení správcovského poplatku.
 • Certifikáty – pokud jste již zkušený investor a hledáte něco rizikovějšího a očekáváte zajímavý výnos, tak může být volbou i certifikát, nicméně, je třeba dobře zvážit konkrétní vlastnosti daného certifikátu, vhodnost do daného portfolia a v neposlední řadě i podkladové aktiva, které daný certifikát tvoří. V rámci certifikátů navázaných na akcie bez nějakých speciálních vlastností může být třeba Cyrrus Dividend Index CZK.
 • Různě zaměřené tématické fondy – je libo podpořit dobro na této planetě? Nebo investovat do výrobců jídla a pití? Případně investovat do zdravotnictví,… vody a dalších sektorů budoucnosti? V rámci této kategorie aktiv máte na výběr z nepřeberné nabídky akciových fondů a tím i podpořit danou věc.

Výše jsme se podíval jen na pár dle mého zajímavých investic. Nicméně ne všechny z nich mohou být vhodné do Vašeho konkrétního portfolia a pro splnění Vašich konkrétních cílů.

Pokud máte zájem o sestavení portfolia na míru Vašim potřebám, tak dejte vědět!

Upozornění:

*Nejedná se o investiční poradenství, ale o pouhý výčet investičních nástrojů a popis jejich fungování. Nenese žádnou odpovědnost za využití těchto nástrojů ve Vašem portfoliu bez předchozí konzultace!

** Historické výnosy nelze brát jako příslib výnosů budoucích! V investicích je vždy riziko ztráty.

Zdroji informací jsou klíčové informace pro investory jednotlivých fondů uveřejněných k datu 30.7.2016.