Prokrastinace v investicích? Kolik to stojí?

prokrastinaceOdkládání věcí na později je celosvětový trend, dokonce jsme ho i lékařsky pojmenovali – prokrastinace. Takže dnes už se nikdo nefláká, ale všichni prokrastinují, protože to je prostě in a můžu se odvolávat na to, že jsem vlastně nemocný.

Nicméně, to, že dnes nevynesete koš, neuklidíte domácnost, případně se zpozdíte s projektem v práci, většinou neznamená až takový problém ve srovnání s tím, když začnete odkládat investování a své zajištění na později!

Ano, chápu – vždyť je tady tolik věcí, které ještě potřebujete, než budete moci investovat. Je to nové oblečení, auto (abyste mohli převážet nákupy atd.), nájem domu, splátka hypotéky na obří dům Vašich snů… dosaďte si tam cokoliv.

Málokdo se přes všechnu tuhle masáž nutností zamyslí nad tím o kolik vlastně přijde, pokud si řekne do důchodu daleko, budu investovat později… Pojďme se na to tedy podívat…

prokrinv

Na tomto obrázku je vidět vývoj investice 1000 Kč/měsíc při 5% p.a. zhodnocení v jednotlivých pětiletkách, které jsou zobrazeny stále stejnou barvou, tak aby bylo patrné, o kolik přijdu, když vynechám prvních, druhých,… pět let investice.

Z grafu je krásně vidět, že odložení investování o 5 let znamená přijít v důchodu o 25% všech prostředků, které jste mohli mít! Prokrastinace nás tedy stojí skoro 390 000 Kč! Nicméně, když je prokrastinace tak skvělá činnost, tak se pojďme podívat na to, co se stane, pokud investování odložíme o 10 let – přijdeme celkem o 45% všech prostředků, které jsme mohli mít, což je skoro 694 000 Kč!

Prokrastinace mě ale bude okrádat i v důchodu!

To, že odložením své investice přijdu o výraznou část portfolia, už víme,… o kolik mě ale okrade v důchodu? Průměrně je člověk v důchodu skoro 20 let (dle dat ČSÚ a ČSSZ)… jakou by tedy mohl čerpat rentu po tuto dobu (uvažujeme zhodnocení 3% p.a. na peníze, ze kterých se čerpá renta)?

  • Investuji celých 40 let… a mohu si přilepšit 8442 Kč/měsíc
  • 5 let jsem prokrastinoval… a mohu si přilepšit jen 6285 Kč/měsíc (ztrácím 2157 Kč/měsíc)
  • 10 let jsem prokrastinoval… a mohu si přilepšit jen 4606 Kč/měsíc (ztrácím dalších 1681 Kč/měsíc)
  • 15 let flákání už znamená, že budu mít měsíčně navíc jen 3294 Kč...

Mohli bychom pokračovat dále a dále… ale nebudeme.

Do teď jsme se dívali na „běžného“ klienta, který by si spořil jen 1000 Kč/měsíc, jak ale vypadá situace u člověka s vyšším příjmem a možnou investicí 5000 Kč/měsíc?

prokrinv2

Procentní poměry jsou zde stejné, nicméně prokrastinace nebo chcete-li flákání má zde výrazně fatálnější následky – prvních pět let prokrastinování a nakupování hezkých aut atd. mě v důchodu už nebude stát 390 000 Kč, ale už to jsou skoro 2 miliony Kč! 10 let odkládání mě připraví o 3,5 milionu Kč v důchodu!

Po přepočtení do renty, o kterou se tímto připravíme se dostáváme na následující čísla:

  • Investuji celých 40 let… a mohu si přilepšit 42 211 Kč/měsíc
  • 5 let jsem prokrastinoval… a mohu si přilepšit jen 31 425 Kč/měsíc (ztrácím 10 786 Kč/měsíc)
  • 10 let jsem prokrastinoval… a mohu si přilepšit jen 23 021 Kč/měsíc (ztrácím dalších 8404 Kč/měsíc)
  • 15 let flákání už znamená, že budu mít měsíčně navíc jen 16 472 Kč

Když si to shrneme…

Prokrastinace v investicích má daleko výraznější důsledky než ta, se kterou se běžně setkáváte a může vás připravit o velkou část Vašeho majetku a tím pádem i o velkou část Vašeho příjmu v době, kdy ho budete nejvíce potřebovat a pravděpodobně si ho již nebudete moci zajistit vlastní prací.

Průměrný náhradový poměr byl v roce 2015 okolo 44%, což znamená, že od státu dostanete formou důchodu jen 44% toho, na co jste byli zvyklí…  Váš příjem se propadne o 56% od okamžiku, kdy přestanete pracovat, a velice pravděpodobně se tento poměr bude i nadále snižovat. Aby toho nebylo málo, tak se velice pravděpodobně prodlouží i věk, kdy se bude odcházet do důchodu… takže žádné super vyhlídky na parádní důchod… pro ty, co na sebe zatím prdí :).

 CHCI MÍT SPOKOJENÝ DŮCHOD!

3 komentáře u “Prokrastinace v investicích? Kolik to stojí?

Komentáře jsou uzavřeny.